ISST Varsity Girls Volleyball Championship

Final Standings

  1. Frankfurt International School
  2. American School in Israel
  3. ACS Athens
  4. ACS Hillingdon International School
  5. TASIS England
  6. Munich International School
  7. American School of Paris
  8. St. John's International School

Frankfurt International School (FIS) is pleased to be hosting the following teams for the 2018 ISST Varsity Girls Volleyball Championship:

  • American Community School of Athens (ATH)
  • American School in Israel (ASI)
  • American School of Paris (ASP)
  • ACS Hillingdon International School (HIL)
  • Munich International School (MIS)
  • St. John's International School (STJ)
  • TASIS England (TAS)

Matches will be live-streamed from FIS. Tune in here to watch the action!

Tournament Schedule and Scoreboard

All round robin matches are best of 3 sets. All playoff matches (Saturday) are best of 5 sets.

Thursday, 8 November

TIMETEAMSSCORE
9:00 (Court 1)
TAS vs. HIL0-2
(20-25, 14-25)
9:00 (Court 2)ATH vs. MIS
2-0
(25-22, 25-18)
10:15 (Court 1)ASI vs. STJ
2-0
(25-13, 25-7)
10:15 (Court 2)FIS vs. ASP
2-0
(25-15, 25-22)
11:30 (Court 1)TAS vs. MIS
0-2
(23-25, 19-25)
11:30 (Court 2)ATH vs. HIL
2-0
(25-14, 25-14)
12:45 (Court 1)ASI vs. ASP
2-0
(25-22. 25-10)
12:45 (Court 2)FIS vs. STJ
2-0
(25-22, 25-13)
14:00 (Court 1)TAS vs. STJ
2-0
(25-22, 26-24)
14:00 (Court 2)ATH vs. ASP
2-1
(25-15, 21-25, 15-7)
15:15 (Court 1)ASI vs. HIL1-2
(25-17, 22-25, 11-15)
15:15 (Court 2)FIS vs. MIS2-0
(25-11, 25-12)
16:30 (Court 1)TAS vs. ASP2-0
(25-20, 25-19)
16:30 (Court 2)ATH vs. STJ2-0 (25-11. 25-19)
17:45 (Court 1)ASI vs. MIS2-0
(25-8, 25-8)
17:45 (Court 2)FIS vs. HIL2-1
(25-16, 20-25, 15-13)

Friday, 9 November

TIMETEAMSSCORE
9:00 (Court 1)
TAS vs. FIS0-2 (26-24, 25-19)

9:00 (Court 2)ATH vs. ASI
0-2 (16-25, 17-25)
10:15 (Court 1)ASP vs. HIL
1-2 (28-26, 15-25, 14-16)
10:15 (Court 2)STJ vs. MIS
1-2 (19-25, 25-15, 15-9)
11:30 (Court 1)TAS vs. ASI
0-2 (19-25, 15-25)
11:30 (Court 2)ATH vs. FIS
0-2 (25-17, 25-11)
12:45 (Court 1)ASP vs. MIS
1-2 (16-25, 28-26, 12-15)
12:45 (Court 2)STJ vs. HIL
0-2 (19-25, 10-25)
14:00 (Court 1)TAS vs. ATH
0-2 (20-25, 23-25)
14:00 (Court 2)ASI vs. FIS
2-1 (14-25, 25-22, 15-10)
15:15 (Court 1)ASP vs. STJ2-0 (25-14, 25-13)
15:15 (Court 2)MIS vs. HIL1-2 (25-15, 24-26, 10-15)

Saturday, 10 November

TIMETEAMSSCORE
9:00 (Court 1)
5th place vs. 6th place
MIS vs TAS
0-3 (25-27, 15-25, 21-25)
9:00 (Court 2)7th place vs. 8th place
ASP vs STJ
3-0 (25-20, 25-21, 25-11)
10:30 (Court 2)3rd place vs. 4th place
ATH vs HIL
3-0 (25-23, 25-19, 25-20)
11:45 (Court 1
Championship Game
ASI vs. FIS
1-3
14:00 Awards Ceremony

Primary School
Alfred-Lechler-Str. 10
61440 Oberursel, Germany
+49 (0) 6171-2024-500
Elementary/Upper School
An der Waldlust 15
61440 Oberursel, Germany
+49 (0)6171-2024-0
Wiesbaden Campus
Rudolf-Dietz-Str. 14
65207 Wiesbaden, Germany
+49 (0) 6127-9940-0
powered by finalsite