ISST Varsity Boys Rugby Championship

Frankfurt International School (FIS) is pleased to be hosting the following teams for the 2019 ISST D2 Varsity Boys Rugby Championship, 6-9 March.

Final Standings

1. Zurich International School
2. International School of The Hague
3. Frankfurt International School
4. St. George's Cologne
5. TASIS England
6. American School in London
7. American School of Paris
8. International School of Brussels


Pool A

  • American School in London (ASL)
  • American School of Paris (ASP)
  • International School of The Hague (ISH)
  • Zurich International School (ZIS)

Pool B

  • Frankfurt International School (FIS)
  • TASIS England (TAS)
  • International School of Brussels (ISB)
  • St. George‚Äôs - The British International School Cologne (STG)

Schedule and Scoreboard

All games will be 2 x 15 minutes with a seven-minute halftime break.
All games take place on the Oberursel Campus, Upper Field

Watch Games Live

Matches will be live-streamed, so tune in here!

Thursday, 7 March

TIME TEAMS SCORE
9:00 (Game 1)
ASL vs. ZIS 15-34
9:50 (Game 2) STG vs. FIS
10-17
10:40 (Game 3) ASP vs. ISH 0-52
11:30 (Game 4) TAS vs. ISB 64-5
12:20 (Game 5)ISH vs. ASL38-5
13:10 (Game 6)ISB vs. STG5-36
14:00 (Game 7)ZIS vs. ASP61-0
14:50 (Game 8) FIS vs. TAS17-19
16:00 JV vs. ESRM

Standings after pool games


ISH . 10 points

STG . 10 points

TAS . 9 points
ZIS 14 points

FIS 10 points

ISB 0 points

ASL . 5 points

ASP . 0 points


*Ex. refers to Exhibition Team

Friday, 8 March

TIME TEAMS SCORE
9:00 (Game 9)
FIS vs. ISB 66-0
9:50 (Game 10) ASL vs. ASP
20-0
10:40 (Game 11) STG vs. TAS 17-0
11:30 (Game 12) ZIS vs. ISH 15-5
13:00 (Game 13)ASL vs. ISB41-19
13:50 (Game 14)TAS vs. ASP54-7
14:40 (Game 15)ZIS vs. STG35-0
15:30 (Game 16)FIS vs. ISH10-25
16:30 JV vs. Ex.*

*Ex. refers to Exhibition Team

Numbers/Letters in the teams column above refer to team standing and their pool. For example, in the 13:00 time slot, 3A vs. 4B means "3rd Place from Pool A vs. 4th Place from Pool B."

Saturday, 9 March

TIME TEAMS SCORE
9:00
ISB vs. ASP 0-17
10:00 ASL vs. TAS 28-33
11:00 STG vs. FIS 0-49
12:00 (Championship) ZIS vs. ISH 14-12

Letters and numbers above correspond to the winning (W) and losing (L) teams in Friday's games, 13 through 16.

Awards ceremony will take place at 13:00 at Frankfurt International School. A special rugby match between FIS Alumni and coaches will take place at 13:30.

Primary School
Alfred-Lechler-Str. 10
61440 Oberursel, Germany
+49 (0) 6171-2024-500
Elementary/Upper School
An der Waldlust 15
61440 Oberursel, Germany
+49 (0)6171-2024-0
Wiesbaden Campus
Rudolf-Dietz-Str. 14
65207 Wiesbaden, Germany
+49 (0) 6127-9940-0
powered by finalsite